Lista aktualności Lista aktualności

„Bartny Kąt” udostępniony dla turystów

W dniu 26.09.2017 roku otworzono nowe miejsce dla turystów na terenie leśnictwa Jaśce w Nadleśnictwie Kozienice.

Sercem „Bartnego Kąta” jest rzeźba pszczoły autorstwa Mirosława Dziedzickiego oraz mała infrastruktura turystyczna w postaci stołu, ławek, stojaka na rowery i tablic informacyjnych.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawili ks. kanonik Janusz Smerda z parafii św. Mikołaja w Jedlni ora ks. Robert Kuropieska duszpasterz leśników. Kapłani podkreślali piękno okolicznej przyrody, po zakończeniu nabożeństwa księża poświęcili krzyż i tablicę pamiątkową o ks. Józefie Gackim – XIX wiecznym kapłanie, który przez 40 lat związany był z Jedlnią, historyku, patriocie i autorze licznych książek i opracowań wśród nich „Jedlnia w niej kościół” i „Akta Obelnego Prawa”.

O nowym obiekcie opowiadał Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot, podkreślając fakt współpracy wielu osób i instytucji wokół lasu i gospodarki leśnej, a także oczekiwań wobec leśników w zakresie ekologii i turystyki.

Ciekawie o historii bartnictwa opowiadał Witold Krawczyk, wspominając rozwój bartnictwa w Puszczy Kozienickiej. Następnie Mirosław Dziedzicki opowiedział historię powstania rzeźby pszczoły, zaznaczając, że prawdziwa historia tego miejsca dopiero się tworzy „…być może, w towarzystwie tej pszczoły nawiążą się pierwsze przyjaźnie, pierwsze miłości” - to słowa autora rzeźby. Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie uczestników spotkania oraz leśny poczęstunek.