Lista aktualności Lista aktualności

Ankiety i loggery na "Królewskich Źródłach" i "Śródborzu"

Prawie 100 osób wzięło udział w ankietach tematu badawczego pt. „Opracowanie mierników i narzędzi pomiaru efektywności wykorzystywania obiektów turystycznych w LP" rozpoczętego w niedzielę 26.06.2016 r. Dodatkowo uzyskano informacje o 64 trasach przejścia turystów na Królewskich Źródłach za pomocą zapisu rejestrowanego na odbiornikach GPS (loggery).

Policzono turystów korzystających z obiektów na ścieżkach edukacyjnych: Królewskie Źródła i Śródborze (przy szkółce leśnej Przejazd). Minionej niedzieli „Królewskie Źródła" odwiedziło o ok. 70% mniej turystów niż w inne czerwcowe niedziele w tym roku. Na niższą frekwencję mogła mieć wpływ pogoda (ekstremalny upał i prognozowane gwałtowne burze), atrakcyjne imprezy w okolicy, no i oczywiście, sobotnie, ogólnopolskie świętowanie zwycięstwa naszych piłkarzy na EURO 2016. Pomimo stosunkowo niskiej frekwencji bardzo wiele osób było chętnych do wypełnienia ankiet, a także wielu gości zgodziło się do zarejestrowania tras swoich wycieczek za pomocą systemu GPS tracking. Udało się więc zebrać pokaźnych rozmiarów materiał badawczy.

Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zgodzili się na udział w badaniach.

W czwartek, tj. 30.06.16r. odbył się drugi, pozaweekendowy dzień badawczy, który zakończył cykl letni – następne dwa dni badawcze odbędą się dopiero jesienią. Frekwencja była dużo niższa niż w niedzielę, jednak ponad 20 osób wypełniło ankiety, a na zapis swojej trasy zgodziło się 16 turystów.

Na wyniki badań trzeba trochę poczekać. Z założeń Programu wynika, że nadleśnictwa zebrane materiały źródłowe zarejestrują w swoich bazach danych, by następnie przesłać je do Universität für Bodenkultur w Wiedniu. Naukowcy z Austrii dokonają analiz i opracowań statystycznych, tak więc szczegółowe wyniki badań będą znane dopiero po wykonaniu całego, rocznego cyklu badawczego. Spodziewamy się, że szczegółowe wyniki badań będą bardzo obiektywne. Fragmentaryczne obserwacje po niedzielnym ankietowaniu pozwalają zauważyć, że opinie społeczne są dość zróżnicowane: od pozytywnych (większość badanych) do bardzo negatywnych. Pojawiało się też wiele ciekawych pomysłów, spostrzeżeń i życzeń odnośnie infrastruktury turystycznej w lasach.

Nadleśnictwa LKP Puszcza Kozienicka realizują temat we współpracy z wiedeńskim Universität für Bodenkultur. Więcej na ten temat sposobu przeprowadzania badań można przeczytać w poprzednim artykule - klik.

Zachęcamy również do  wypowiedzi w ramach ankiety online - klik. Można zarejestrować trasę swojej wędrówki lub treningu w lesie za pomocą GPS i przesłać na adres las@boku.ac.at lub na Facebookowy profil: LasyTrasy. Trasę należy przesłać  w formacie gpx.