Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia „Pionki 2017”

W dn. 13.10.2017r. o godz. 10.00 mieszkańcy okolicznych miejscowości zostali zaalarmowani głośnymi syrenami strażackich wozów bojowych… Nie oznaczało to jednak żadnej sytuacji klęskowej, lecz było początkiem dużych manewrów strażackich, w których udział wzięły jednostki KRSG powiatu radomskiego i kozienickiego oraz siły i środki Kompanii Gaśniczej „Szydłowiec”. Ćwiczenia przeprowadzono w lasach Nadleśnictwa Kozienice, na terenie Leśnictw Jaśce i Przejazd.

Manewry poprzedził alarm wywołany przez PAD Nadleśnictwa w skutek zauważenia dymu z pozorowanego pożaru w Leśnictwie Jaśce. W skutek szybkiego rozprzestrzeniania się „pożaru”, dowodzący akcją dysponował do gaszenia kolejne jednostki strażackie. W czasie manewrów trenowano zaopatrzenie wodne wozów bojowych, skuteczność alarmowania jednostek, łączność, współpracę pomiędzy różnymi służbami oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia działań na terenie kompleksów leśnych.

Dzięki uprzejmości Redakcji Pionki24, zaistniała również możliwość przetestowania wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego w akcjach gaśniczych do oceny sytuacji i kierunków rozprzestrzeniania się pożarów.

Sztab manewrów zorganizowano w leśnym miejscu postoju pojazdów przy Szkółce Przejazd – do dyspozycji dowództwa zostali oddani również miejscowi pracownicy Służby Leśnej.

Apel podsumowujący akcję odbył się przy Kącie Bartnym, gdzie nie zabrakło również tradycyjnej grochówki dla uczestników manewrów.

W ćwiczeniach uczestniczyło ok. 130 strażaków, a także 10 pracowników Nadleśnictwa i w charakterze obserwatorów, dwoje pracowników RDLP w Radomiu.