Lista aktualności Lista aktualności

Dąb 100-lecia Niepodległości - Święto Drzewa

Jednym z akcentów tegorocznych obchodów 100-lecia Niepodległości planowanych w bieżącym roku było zgłoszenie w dniu 04.04.2018 roku, wniosku o uznanie nowego pomnika przyrody.

Przedmiotowe, przyszłe drzewo pomnikowe to 300-letni dąb szypułkowy o wymiarach: średnica na pierśnicy 1,32 m, obwód na pierśnicy - 4,16 m i wysokości 30 m, zlokalizowane w oddz. 70 m leśnictwa Przejazd.

W dniu 10.10.2018 roku z okazji Święta Drzewa, na terenie Nadleśnictwa Kozienice odbyła się uroczystości związana z wymienionym dębem. W uroczystości brali udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Augustowie, Sołtys wsi Dariusz Gonciarz i leśnicy. Przy wytypowanym dębie ustawiono pamiątkowy kamień z tabliczką o treści: „Dąb -100-lecia Niepodległości”. Odsłonięcia tabliczki dokonali sołtys i najmłodsza uczestniczka szkolnej wycieczki. Dzieci nie kryły zachwytu przed tak okazałym drzewem, tym bardziej, że uroczystość miała miejsce w Dniu Święta Drzewa. Z inicjatywy uczniów oraz na kanwie rocznicy niepodległościowej zaproponowano dołączenie do nazwy dębu drugiej części: „IGNACY” (na cześć Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego kompozytora, jednego z twórców odrodzonego państwa polskiego).

Uczniowie zebrali również 100 sztuk żołędzi pochodzących z w/w dębu, które zostały przekazane do szkółki leśnej. Następnie przy szkółce leśnej odbyło się ognisko oraz przygotowane przez leśników konkursy z wiedzy historycznej i przyrodniczej.

Pedagodzy i uczniowie szkoły zgłosili akces do cyklicznej opieki, monitorowania stanu zdrowotnego i dokumentowania swojego patronatu poprzez zamieszczanie informacji w gazetce szkolnej.

Składamy serdeczne podziękowania uczestnikom za udział w uroczystości.