Lista aktualności Lista aktualności

Nowy folder z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

Nadleśnictwo Kozienice w ostatnich dniach wydało folder pt.: „Vademecum miejsc pamięci i obiektów kulturowych na terenie Nadleśnictwa Kozienice”. Opracowanie to zostało wydane jako jeden z zaplanowanych akcentów obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.

            Folder zawiera opisy i lokalizacje zidentyfikowanych w lasach Nadleśnictwa Kozienice Miejsc Pamięci Narodowej, a także innych obiektów o znaczeniu historyczno-kulturowym. Wydanie takiego przewodnika było również wyjściem naprzeciw wzrostu społecznego zainteresowania historią regionu, szczególnie w bieżącym, jubileuszowym roku. W folderze zawarto mapę z lokalizacjami poszczególnych, opisanych miejsc, a także współrzędne GPS ułatwiające odnalezienie ich w terenie. Elektroniczna wersja folderu jest dostępna pod tym artykułem lub na stronie internetowej Nadleśnictwa w zakładce „Turystyka” (klik).

W lasach regionu kielecko-radomskiego występuje podwyższona ilość świadectw historii w porównaniu do lasów w innych częściach Polski. Miały tu miejsce liczne wydarzenia dziejowe między innymi: walki powstańcze, działania wojenne z okresu I i II wojny światowych, walki partyzanckie i inne. Stąd nasze lasy są bardziej „nasiąkłe krwią” żołnierską z różnych dziejów historii, również i innych osób poległych w działaniach wojennych, w tym także wielu leśników.

Szczególnie w czasach walk partyzanckich i powstańczych lasy stawały się schronieniem dla wojsk, ostatnim bastionem i ostoją wolności.

           Mamy nadzieję, że przedstawiona publikacja będzie pomocną dla wszystkich zainteresowanych historią regionu, jak również przyczyni się do zgłębienia historii naszego kraju.