Lista aktualności Lista aktualności

[AKTUALIZACJA] Św. Tekla wraca do Puszczy

[AKTUALIZACJA 25-06-2018 Nadleśnictwo Kozienice informuje, że w dniu 05.08.2018 roku ok. godz. 13 odbędzie się uroczyste poświęcenie kapliczki św. Tekli. Zmiana terminu nastąpiła w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych.] Nadleśnictwo Kozienice informuje, że zgodnie z planem zagospodarowania turystycznego na 2018r. została odtworzona Kapliczka Św. Tekli. Kapliczka zostanie ustawiona w najbliższych dniach przy Królewskim Gościńcu, w pobliżu miejscowości Stoki (zgodnie z załączoną poniżej mapą).

Kult Św. Tekli w tym rejonie, która niegdyś należała do grona najpopularniejszych świętych czczonych w Polsce, związany jest z tragicznymi wydarzeniami z przed ponad 200-tu lat do których doszło w miejscu ustawienia kapliczki. O historii uroczyska będzie można się dowiedzieć z zamontowanej w pobliżu kapliczki tablicy informacyjnej, co będzie stanowić ciekawostkę turystyczną i uatrakcyjniać szlak turystyczny. Wizerunek Św. Tekli umieszczony w kapliczce został ufundowany przez Parafię Św. Mikołaja.

            Uroczyste poświęcenie odtworzonej kapliczki, uświetnione prelekcją Pana Marcina Stańczuka z Muzeum Wsi Radomskiej, odbędzie się w dn. 05.08.2018r. ok. godz. 13., podczas corocznego rajdu rowerowego organizowanego przez Parafię pod wezwaniem Św. Mikołaja z Jedlni. W dalszej części wydarzenia przewidziana jest o godz.14.°° doroczna msza święta celebrowana przy pomniku pszczoły w „Bartnym Kącie”. Po mszy, dla upamiętnienia 100-lecia Niepodległości Polski, zostanie posadzony Dąb „Józef” (sadzonka wyhodowana ze szczepu słynnego dębu Bartka).

            Parafia Św. Mikołaja z Jedlni i Nadleśnictwo Kozienice serdecznie zapraszają chętnych do udziału w wyżej opisanych wydarzeniach.